FORMALNOŚCI Z ZUS


Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie zgłoszeniem płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego też z tego tytułu nie jest wymagane z naszej strony żadne działanie. Niestety to nie załatwia wszystkich formalności związanych z ZUS-em. Musimy bowiem wskazać wszystkich ubezpieczonych, za których będziemy opłacać składki. Nawet jeśli mamy jednoosobową działalność gospodarczą i nikogo nie zatrudniamy to nie ominie nas takie zgłoszenie. Mamy 7 dni (licząc od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej) na dokonanie tych czynności.

Zgłoszenie to dokonujemy poprzez formularz:
- ZUS ZZA - w przypadku, gdy zgłaszana osoba będzie podlegała jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnego. Dzieje się tak wtedy jeśli  mamy inny tytułu do ubezpieczeń społecznych  i są odprowadzane za nas składki od kwoty minimalnego wynagrodzenia
- ZUS ZUA - w przypadku, gdy osoba zgłaszana nie ma takiego tytułu o którym mowa powyżej

Należy pamiętać, iż przedsiębiorcy mogą wybrać, czy chcą uiszczać również składki na ubezpieczenie chorobowe, czy nie. Kwotowo różnica ta wynosi ok. 15 zł przy składkach preferencyjnych dla nowych firm i ok. 63 zł dla osób, którym obniżone składki już nie przysługują.
Ubezpieczenie chorobowe dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest dobrowolne. To czy opłacalne będzie dla nas opłacanie tej składki zależy od paru czynników. Przede wszystkim, najważniejsze jest to, czy z powodu choroby swojej lub swoich dzieci nie będziemy planowali prowadzić działalności. Wówczas po uzyskaniu zwolnienia lekarskiego od lekarza możemy wystąpić do ZUS o wypłacenie zasiłku chorobowego bądź opiekuńczego za ten okres. Ważne jest to, że podczas takiego zwolnienia nie możemy wykonywać działalności gospodarczej. Jeśli nie planujemy takich sytuacji to opłacanie składki chorobowej będzie w naszym przypadku zbędne.

Zgłaszając siebie do ubezpieczeń należy również pamiętać by wybrać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia. Będzie to kod:
057000 - jeśli przysługują nam preferencyjne składki ZUS
051000 - jeśli składki ZUS musimy już opłacać w pełnej wysokości

Powyższe czynności możemy wykonać elektronicznie w przypadku, gdy posiadamy podpis elektroniczny. W przeciwnym razie wizyta w odpowiednim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nas nie ominie.

Od 20 maja 2017 r. własne zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych możemy przekazać wraz z wnioskiem CEIDG-1, którym zakładamy naszą działalność gospodarczą. Koniecznie jest jednak dokonanie osobnego zgłoszenia wszystkich swoich pracowników (7 dni od daty zatrudnienia).

Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego wówczas z reguły takie czynności mamy wliczone w cenę usług księgowych, choć bywają biura, które pobierają za to dodatkową opłatę. Warto dopytać na wstępie o te szczegóły, gdyż często pozornie niższa cena obsługi księgowej nie obejmuje wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności. Wtedy pozornie niższa cena szybko przestaje być już tak atrakcyjna.


Komentarze

  1. Super to opisane. Bardzo wiele wyjaśnia ten tekst. Bardzo za niego dziękuję. Możliwe, że jednak skuszę się na własną działalność, w końcu. Tylko nie wiem, czy sam założę firmę, czy poproszę o pomoc ifirma, która to specjalizuje się w rejestracji firm. No, ale jeszcze pomyślę. Się zobaczy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy i pomocny blog. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z założeniem firmy warto zadbać o dobry www program księgowy, aby później mieć jak najmniej papierkowej roboty. Poza tym, jest to duże ułatwienie także codziennej pracy, bo pozwala mieć wszystko pod kontrolą. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem, będąc przedsiębiorcą, warto zainwestować w podpis elektroniczny. Dzięki niemu wiele formalności załatwić można w znacznie sprawniejszy i bardziej wygodny sposób. Mam na myśli przykładowo składanie deklaracji do ZUS, sprawozdań finansowych do KRS, czy e-deklaracji do urzędów skarbowych.

    OdpowiedzUsuń
  4. Według mnie dużo osób jest przytłoczonych ilością załatwień związanych z zakładaniem firmy, dlatego z początku może pojawić się do tego niechęć. Jednak własny biznes jest warty tych kilku poświęceń.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  6. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz